Aktualności

05.04.2016

Już 10 milionów wypożyczeń rowerów miejskich w całej Polsce!

Już 10 milionów wypożyczeń rowerów miejskich w całej Polsce!

Rowerowa rewolucja dzieje się na naszych oczach i nabrała niespotykanego dotychczas w Polsce tempa! Jeszcze pod koniec 2014 roku liczba wynajmów w ramach wszystkich systemach rowerów miejskich, których operatorem jest Nextbike Polska (m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku czy Poznaniu) zbliżała się do 3 milionów. Teraz, po całym sezonie 2015 i pierwszych tygodniach sezonu 2016, przekroczono właśnie 10 milionów wynajmów w całym kraju, od czasu, gdy pierwsze wypożyczalnie wystartowały w czerwcu 2011 roku we Wrocławiu.

Dynamika wzrostu popularności rowerów publicznych na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy to powód do zadowolenia dla wszystkich entuzjastów ekologicznego, taniego i zdrowego transportu miejskiego. Jeszcze w listopadzie 2014 roku w obrębie wszystkich sieci wypożyczalni w Polsce liczba wynajmów wynosiła niecałe 3 miliony, licząc od momentu uruchomienia pierwszego systemu, 8 czerwca 2011 roku we Wrocławiu. Obecnie, po kilku pierwszych tygodniach sezonu 2016, ta liczba przekroczyła 10 milionów. Oznacza to, że w ciągu niewiele ponad 10 miesięcy aktywnego sezonu (wypożyczalnie działają najczęściej od początku marca do końca listopada) sumaryczna liczba wypożyczeń zwiększyła się znacznie powyżej 300%!

Rosnące zainteresowanie rowerami miejskimi wynika w dużym stopniu ze stałego zwiększania się dostępu do infrastruktury. Jeszcze w 2011 roku profesjonalny system dostępny był wyłącznie we Wrocławiu. W kolejnym roku uruchomiono wypożyczalnie w Opolu, Poznaniu i w Warszawie. To właśnie w Stolicy, która dysponuje jedną z największych sieci w Europie (Veturilo: 204 stacje i 3 039 rowerów) odnotowano 10-milionowe wypożyczenie w całej historii rowerów miejskich w Polsce: użytkownik sięgnął po rower dziś rano na stacji „ul. Grójecka – Pl. Narutowicza”, by po niecałych 20 minutach zwrócić jednoślad w punkcie „Starcom MediaVest Group”.

W latach 2013-2015 Nextbike obsługiwał system Rower Trójmiejski, w 2014 roku dostarczył infrastrukturę dla systemu KMK Bike w Krakowie, z kolei w ubiegłym sezonie odpowiadał za sieć wypożyczalni „City by bike” w Katowicach, jak również za dwie sieci pilotażowe – w Radomiu i Kaliszu.

W 2016 roku zainaugurował sezon w 9 miastach (Warszawa, Lublin, Wrocław, Białystok, Poznań, Opole, Konstancin, Grodzisk Mazowiecki, Juchnowiec Kościelny), a w ciągu najbliższych tygodni do grona miast, które posiadają swoje systemy, dołączy Łódź. Łódzki Rower Publiczny, obejmujący 100 stacji i 1000 jednośladów, stanie się drugim największym systemem w Polsce.

Na 10 milionów wynajmów rowerów miejskich złożyło się m.in.:

 • Warszawa (w tym Konstancin i Grodzisk Mazowiecki): ponad 6 milionów wypożyczeń
 • Wrocław: ponad 1,5 miliona wypożyczeń
 • Białystok (w tym Juchnowiec Kościelny): ponad 800 tysięcy wypożyczeń
 • Lublin: ponad 600 tysięcy wypożyczeń
 • Poznań: ponad 290 tysięcy wypożyczeń
 • Opole: ponad 230 tysięcy wypożyczeń

Tak imponująca liczba wynajmów to zasługa ponad 676 tysięcy rowerzystów zarejestrowanych we wszystkich systemach Nextbike’a w Polsce. Warto podkreślić, że grono osób, korzystających z rowerów miejskich na przestrzeni sezonu 2015 i początku 2016 zwiększyło się o ponad 200 tysięcy! Najwięcej osób zarejestrowanych jest obecnie w:

 • Warszawa: 383 131 zarejestrowanych użytkowników
 • Wrocław: 114 942 zarejestrowanych użytkowników
 • Lublin: 45 759 zarejestrowanych użytkowników
 • Białystok: 39 720 zarejestrowanych użytkowników
 • Poznań: 35 008 zarejestrowanych użytkowników
 • Opole: 15 272 zarejestrowanych użytkowników

Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego w latach 2011 – 2016 to ok. 23 minuty. W sezonie 2016 – ok. 20 minut. Dzienny rekord wynajmów odnotowano 11 czerwca 2015 roku, kiedy we wszystkich miastach sięgano po rowery 29 396 razy. Najaktywniejszy użytkownik w całej historii funkcjonowania wypożyczalni (zarejestrowany w systemie Veturilo) ma na koncie 2 532 wynajmy. Tegoroczny rekordzista, również użytkownik Veturilo, od 1 marca sięgał po jednoślady 156 razy.

– Zaledwie przed miesiącem rozpoczęliśmy szósty sezon obecności naszych wypożyczalni w Polsce, a już możemy pochwalić się kolejnym historycznym rekordem, który świadczy o tym, jak duży mamy wkład w rowerową rewolucję, jaka ma miejsce w naszym kraju. 10 milionów wypożyczeń, wzrost tej liczby o ponad 300% na przestrzeni kilkunastu miesięcy i powiększenie bazy użytkowników o ponad 30% w tym samym czasie – to mówi samo za siebie – zauważa Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska.

Tylko od 1 marca 2016 roku w dziewięciu miastach, gdzie dostępne są rowery Nextbike’a, zanotowano 268 398 wypożyczeń i 19 607 rejestracji nowych użytkowników. Rekordowy pod względem liczby wynajmów był ostatni weekend: jak informuje Nextbike Polska, od piątku (po godz. 16.00) do końca niedzieli w ramach sieci wypożyczalni rowerów publicznych w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu, Opolu, Grodzisku Mazowieckim i Juchnowcu Kościelnym, liczba wypożyczeń przekroczyła 52 tysiące.

DO 12 GODZIN ZA DARMO

Wydłuż bezpłatny czas użytkowania – przy terminalu dopisz Kartę Mieszkańca do swojego konta systemu Roweru Gminnego w Michałowicach.

Zaloguj się, wpisując numer telefonu i PIN. Zbliż kartę do czytnika kart RFID (pod ekranem). Po kilku sekundach karta zostanie przypisana. Raz przypisana karta aktywuję ulgę. Zniżka dostępna tylko przy wypożyczeniach rowerów dedykowanych dla systemu.